Blog

Sports Results

Sports Results 17 September 2019

ATHLETICS

Overall Results from the Interhouse events

Final Positions

6th Mollie Stone 116pts
5th Marianne Browne 128pts
4th Frances Baines 131.5pts
3rd Andrews 177pts
2nd Macrorie 192pts
1st Usherwood 214pts

Individual Awards

Cartwright Long Jump Trophy Jessica Bompas
High Jump Trophy Josie Dobeyn
Cartwright 100m Sprint Jessica Bompas
Marie Louise Lorentz Trophy (u16 800m) Erin Duffy
Pereira Sprint Trophy (u17/u19 200m) Jessica Bompas
Junior Victrix Ludorum Runner-Up Georgie Butcher
Junior Victrix Ludorum Winner Lucy Church
Senior Victrix Ludorum Runner-Up Zivaishe Jaravaza
Senior Victrix Ludorum Winner Jessica Bompas
Interhouse Relays Andrews
Sprit Trophy Macrorie

BASKETBALL

Five teams competed in the match against St John’s on Wednesday, 11 September. Traditionally a very competitive fixture, we ended with 3 wins and 2 losses.

Under 16A St John’s Lost 3 – 8
Under 15A Won 31 – 12
Under 15B Lost 17 – 21
Under 14A Won 17 – 15
Under 14B Won 9 – 6

Congratulations to the following girls who were selected for Umgungundlovu Basketball teams for their respective age groups:

U18 U15 Non travelling Reserve
Jodi Lee Georgina Le Sueur Uzenokuhle Phewa
Tsholofelo Mkhari Lauren Skinner
Sisanda Jezile

CANOEING

The Open and U15 teams played Interschools Canoe Polo at the UKZN pool on Saturday, competing in 5 matches each. The open team came third overall and the U15 team won their section beating Epworth 2 – 0.

EQUESTRIAN

KZN Derby Results

1.30m: 1m: 1st Pippa Erskine
1st Bunty Howard
2nd Alice Perrow 90cm: 1st Emily Barker
3rd Jessica Woollam
4th Ashley Markham

SOCCER

The soccer girls ended the season on a positive note with all four teams involved in the fixture against Howick High coming away with a win.

1st Team Howick High Won 2 – 0
Under 16 Won 3 – 1
Under 15 Won 4 – 1
Under 14 Won 2 – 1

 WATER POLO

Congratulations to the following girls who have been selected to attend the final round of KZN Trials:

Under 14 Under 16 Under 19
Annabel Hardie Jenna Schwegmann Erin Ahier
Emma Thornton Nyrobi Gutu Dominique Teichmann
Jessica Brown Josie Dobeyn
Under 15 Pemba Elliott Zara Wood
Isabella Thornton-Dibb Katherine Herbert Anna Thornton-Dibb
Nandi Kukubo Kayla Prowse Maya Fleischer
Alex Parry Sarah Anders Olivia Rosenfels
Jessica Johnson Anna Willis
Sarah Lund Katherine Burnett