Events

Loading Events

Events for September 2019

Events Search and Views Navigation

Event Views Navigation

Calendar of Events

Calendar of Events
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sunday
26
27
28
29
30
31
1

Catholic Mass

08:00

Evening Prayer

18:00
2

WEEK 2

USHERWOOD COLLEGE DUTY BEGINS

House Mothers' Meeting

08:00

Macrorie Grade 10 - Counsellors’ Lunch

13:30

SCA Lunch

13:30

STEPP Umgeni Hospital Partnership

13:30

STEPP Lions River Partnerships

13:30

Grade 9 Great Adventure prep

14:00

Grade 12 AP English

14:00

Grade 11 AP Maths

14:00

Music Supplementary Theory

14:00

Subject Support

14:00

Grade 10 Chanel Programme

14:00

Symphonic Band

18:00
3

Chapel Choir

18:00

STEPP Portfolio Heads' Meeting

10:25

Media Centre Monitors' Meeting

10:30

Marianne Browne Grade 10 - Counsellors’ Lunch

13:30

STEPP Leaders' Meeting

13:30

Worship Band Lunch

13:30

STEPP Nogqaza School Partnership

13:30

Grade 11 AP English

14:00

Grade 10 AP Maths

14:00

Grade 12 AP Maths

14:00

Music Supplementary Theory

14:00

Subject Support

14:00
4

Class Tutor Time

07:30

Business Hub Meeting

10:25

Heads of Houses' Meeting

10:30

Andrews Grade 10 - Counsellors Lunch

13:30

Devos

14:00

Coding Club

14:00

Subject Support

14:00

Public Speaking Club

14:00

Basketball Matches (Depart at 14:10) TBC

15:00

Water Polo - 1st Team Matches vs Hilton (Depart 16:00)

16:30
5

DEADLINE FOR TERM 4 CALENDAR ENTRIES

Marianne Browne to take Chapel

07:15

Enviro Reps' Meeting

10:30

Usherwood Grade 10 - Counsellors’ Lunch

13:30

Sacristans' Lunch

13:30

STEPP Julukandoda Partnerships

13:30

Spiritual Servants' Cell Group

14:00

Soccer - League Matches vs St John's

15:00

Squash - Midlands League

17:30

Vocal Ensemble

18:00

The Bishop's Blessing of The Theatre

11:00

Parents vs 1st Team Hockey

15:00

High Jump Championships

15:00

Staff Meeting

10:30

1st Team Water Polo Tour Joburg

13:30

Board Meeting

11:30

Frances Baines Grade 10 - Counsellors’ Lunch

13:30

Junior Marimbas

14:00

Grade 12 AP English

14:00

Grade 11 AP Maths

14:00

College Forum

14:00

Enviro Club Meeting

14:00

Water Polo - U14, U15, 2nd Team Matches vs WGHS (Depart at 13:30)

15:00

Enrichment Discussions

17:30

Senior Marimbas

17:30

Old Girls' Theatre Evening

18:00
7

U15 & U19 School Tennis Championship

08:00

RED SATURDAY

(Depart 07:30) TBC

Canoeing - Dargle Dash from Steampunk Bridge to Midmar

09:00

ELEKTRA - STEPP Social Grades 8 - 12

18:30
8

Catholic Mass

08:00

Water Polo - Regional Trials

09:00

Evening Eucharist

18:00
9

WEEK 1

House Mothers' Meeting

08:00

Mollie Stone Grade 10 - Counsellors’ Lunch

13:30

SCA Lunch

13:30

STEPP Umgeni Hospital Partnership

13:30

STEPP Lions River Partnerships

13:30

Grade 9 Great Adventure prep

14:00

Grade 11 AP English

14:00

Grade 12 AP Maths

14:00

Music Supplementary Theory

14:00

Subject Support

14:00

Grade 10 Chanel Programme

14:00

Symphonic Band

18:00
10

STEPP Portfolio Heads' Meeting

10:25

Media Centre Monitors' Meeting

10:30

Calendar Committee Meeting

12:30

STEPP Leaders' Meeting

13:30

Worship Band Lunch

13:30

STEPP Nogqaza School Partnership

13:30

Grade 10 AP Maths

14:00

Grade 11 AP Maths

14:00

Music Supplementary Theory

14:00

Subject Support

14:00

Chapel Choir

18:00
11

Deputy Heads Conference

Class Tutor Time

07:30

English Internal Oral Moderation

07:45

Business Hub Meeting

10:25

Head Girl and Deputy Head Girl Meeting with the College Head

10:30

Devos

14:00

Coding Club

14:00

Subject Support

14:00

Public Speaking Club

14:00

Catering Committee Meeting

14:00

Basketball Matches (Depart at 14:10) TBC

15:00

Water Polo - 1st Team Matches vs Hilton (Depart 16:00)

16:30
12

Usherwood to take Chapel

07:15

Awards Committee Meeting

10:30

Enviro Reps' Meeting

10:30

Interhouse Athletics (TBC)

13:00

Macrorie Grade 11 - Counsellors’ Lunch

13:30

Sacristans' Lunch

13:30

STEPP Julukandoda Partnerships

13:30

Spiritual Servants' Cell Group

14:00

Soccer - League Matches vs Howick High

15:00

Water Polo Matches vs MHS (Depart 15:00)

15:45

Vocal Ensemble

18:00

Grade 10 Soiree Theatre Evening

18:00
13

IEB Matric Cluster Meetings

Jongosi @ Hilton Festival for Drama Grade 11

08:00

Staff Meeting

10:30

Junior Marimbas

14:00

Grade 11 AP English

14:00

Grade 12 AP Maths

14:00

Enviro Club Meeting

14:00

Basketball Junior Interhouse

15:00

Water Polo - U14, U15, 1st Team Matches vs DGC (Depart at 13:30)

15:00

Enrichment Discussions

17:30

Senior Marimbas

17:30

Chanel Ball

17:30
14

BLUE SATURDAY

Interhouse Soccer Matches

08:00

Water Polo - Senior and Junior Tournament Team Matches

08:00

Canoe Polo

09:00
15

Catholic Mass

08:00

Water Polo - KZN TRIALS

08:00

Evening Prayer

18:00
16

WEEK 2

USHERWOOD COLLEGE DUTY ENDS

Closing date for the Sheila Groom Prize for Poetry

House Mothers' Meeting

08:00

Marianne Browne Grade 11 - Counsellors’ Lunch

13:30

SCA Lunch

13:30

STEPP Umgeni Hospital Partnership

13:30

STEPP Lions River Partnerships

13:30

Grade 9 Great Adventure prep

14:00

Grade 12 AP English

14:00

Grade 11 AP Maths

14:00

Music Supplementary Theory

14:00

Subject Support

14:00

Grade 10 Chanel Programme

14:00

Possible Matric Drama Final Prac Date

14:00

Basketball - Senior Interhouse

15:00

Symphonic Band

18:00

Unity at TWC

18:30
17

ANDREWS COLLEGE DUTY BEGINS

STEPP Portfolio Heads' Meeting

10:25

Media Centre Monitors' Meeting

10:30

Andrews Grade 11 - Counsellors’ Lunch

13:30

STEPP Leaders' Meeting

13:30

Worship Band Lunch

13:30

STEPP Nogqaza School Partnership

13:30

Grade 11 AP English

14:00

Grade 10 AP Maths

14:00

Grade 12 AP Maths

14:00

Music Supplementary Theory

14:00

Subject Support

14:00

Possible Matric Drama Final Prac Date

14:00

Soccer - Staff vs 1st Team

15:00

Music Supper - Sound Check

17:30

Chapel Choir

18:00

Class Tutor Time - Current Affairs Test 6

07:30

NSC Life Sciences PAT

10:00

Business Hub Meeting

10:25

Heads of Houses' Meeting

10:30

Usherwood Grade 11 - Counsellors’ Lunch

13:30

Staff Meeting - Progress Review Meeting

14:00

Cape Town Culinary Tour

14:00

Devos

14:00

Coding Club

14:00

Subject Support

14:00

Public Speaking Club

14:00

Possible Matric Drama Final Prac date

14:00

Water Polo - 1st Team Matches vs Hilton (Depart 16:00)

16:30

Music Department Supper Concert

18:30
19

Enviro Reps' Meeting

10:30

Grade 9 Drama Showcase

12:30

Frances Baines Grade 11 - Counsellors’ Lunch

13:30

Sacristans' Lunch

13:30

St Peter's Basketball and Soccer Tournament Depart for JHB

13:30

Final Assembly

14:00

Water Polo Matches vs MHS (Depart 15:00)

15:45

Vocal Ensemble

18:00
20

Bus Departs to JHB - Zoo Lake

06:30

Grade 9 Parent/Teacher Interviews

07:30

Bus Departs to DBN - Pavilion

08:00

St Anne's Water Polo Tournament

08:00

Tennis - Hilton/St Anne's Tournament

END OF TERM 3

21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
+ Export Events