St Annes

Calendar & Dates

Date Time Title
01 Jun07:00RED SATURDAY
01 Jun08:00Hockey League Matches (Depart 7am) TBC
01 Jun09:00Old Girls' Day
02 Jun08:00Catholic Mass
02 Jun18:00Taize Service led by visitors
03 Jun07:00WEEK 1
03 Jun10:00Squash - League Fixtures (Depart at 14h45) TBC
03 Jun13:30Frances Baines Grade 9 - Counsellors' Lunch
03 Jun13:30SCA Lunch
03 Jun13:30STEPP Umngeni Partnership
03 Jun13:30STEPP Lions River SMILE Partnerships
03 Jun14:00Music Practical Examinations June 2019
03 Jun14:00Grade 9 Great Adventure Prep
03 Jun14:00Grade 11 AP English
03 Jun14:00Grade 12 AP Maths
03 Jun14:00Music Supplementary Theory
03 Jun14:00Subject Support
03 Jun14:00Grade 10 Chanel Programme
03 Jun18:00Symphonic Band
04 Jun10:30Media Centre Monitors' Meeting
04 Jun12:30Professional Development Committee Meeting
04 Jun13:30Frances Baines Grade 9 - Counsellors' Lunch
04 Jun13:30STEPP Leaders' Meeting
04 Jun13:30Worship Band Lunch
04 Jun13:30STEPP Nogqaza SMILE Partnership
04 Jun14:00Grade 10 AP Maths
04 Jun14:00Grade 11 AP Maths
04 Jun14:00Music Supplementary Theory
04 Jun14:00Subject Support
04 Jun18:00Chapel Choir
05 Jun07:30Class Tutor Time
05 Jun10:30Business Hub Meeting
05 Jun14:00Devos
05 Jun14:00Coding Club
05 Jun14:00Subject Support
05 Jun14:00Public Speaking Club
05 Jun14:00Heads of Subjects' Meeting
05 Jun14:00Netball Matches vs St John's DSG TBC
05 Jun15:00Cross Country League Runs (Depart 14:15)
06 Jun07:00DEADLINE FOR TERM 3 CALENDAR ENTRES
06 Jun10:30Enviro Reps' Meeting
06 Jun13:30Sacristans' Lunch
06 Jun13:30STEPP Jabulani SMILE Partnership
06 Jun13:30STEPP Julukandoda SMILE Partnerships
06 Jun14:00Staff Professional Development
06 Jun14:00Spiritual Servants' Cell Group
06 Jun15:00Worship Band Practice
06 Jun15:00Hockey League Matches (Depart 14:15) TBC
06 Jun17:00Squash - Midlands League TBC
06 Jun18:00Vocal Ensemble
07 Jun10:30Staff Meeting
07 Jun11:00Board Meeting
07 Jun12:00ISSF (Independent Schools Sports Festival)
07 Jun14:00Junior Marimbas
07 Jun14:00Grade 11 AP English
07 Jun14:00Grade 12 AP Maths
07 Jun14:00College Forum
07 Jun14:00Enviro Club Meeting
07 Jun14:00STEPP Sports Tuckshop for Water Polo
07 Jun17:30Enrichment Discussions
07 Jun17:30Senior Marimbas
08 Jun07:00BLUE SATURDAY
08 Jun07:00Compulsory Sports Support
08 Jun10:00STEPP Sports Tuckshop for Water Polo
09 Jun08:00Catholic Mass
09 Jun18:00Evening Eucharist
10 Jun07:00WEEK 2
10 Jun07:00ANDREWS COLLEGE DUTY ENDS
10 Jun08:00Aptitude Tests : 9W & 9Y
10 Jun11:30Calendar Committee Meeting
10 Jun13:30Macrorie Grade 10 - Counsellors' Lunch
10 Jun13:30SCA Lunch
10 Jun13:30STEPP Umngeni Partnership
10 Jun13:30STEPP Lions River SMILE Partnerships
10 Jun14:00Grade 9 Great Adventure Prep
10 Jun14:00Grade 12 AP English
10 Jun14:00Grade 11 AP Maths
10 Jun14:00Music Supplementary Theory
10 Jun14:00Subject Support
10 Jun14:00Grade 10 Chanel Programme
10 Jun15:00Squash - League Fixtures (Depart at 14:45) TBC
10 Jun18:00Symphonic Band
11 Jun07:00FRANCES BAINES COLLEGE DUTY BEGINS
11 Jun08:00Aptitude Tests : 9X & 9Z
11 Jun10:30Media Centre Monitors' Meeting
11 Jun13:30Marianne Browne Grade 10 - Counsellors' Lunch
11 Jun13:30STEPP Leaders' Meeting
11 Jun13:30Worship Band Lunch
11 Jun13:30STEPP Nogqaza SMILE Partnership
11 Jun14:00Grade 11 AP English
11 Jun14:00Grade 10 AP Maths
11 Jun14:00Grade 12 AP Maths
11 Jun14:00Music Supplementary Theory
11 Jun14:00Subject Support
11 Jun15:00Hockey v St Mary’s Kloof TBC
11 Jun18:00Chapel Choir
12 Jun07:30Class Tutor Time
12 Jun09:00LO CAT B Matric assessment
12 Jun10:30Head Girl and Deputy Head Girl Meeting with the College Head
12 Jun10:30Heads of Houses' Meeting
12 Jun10:30Business Hub Meeting
12 Jun13:30Andrews Grade 10 - Counsellors' Lunch
12 Jun14:00Devos
12 Jun14:00Coding Club
12 Jun14:00Subject Support
12 Jun14:00Public Speaking Club
12 Jun14:00Netball Matches vs TWC TBC
12 Jun15:00Cross Country Relay Event and Prize Giving
13 Jun07:00Project Rhino Civvies Day Enviro Club
13 Jun09:00Drama ESIT Exam Part B
13 Jun09:00Sports' Staff Development - Muscles & Mascara
13 Jun10:30Awards Committee Meeting
13 Jun10:30Enviro Reps' Meeting
13 Jun13:30Usherwood Grade 10 - Counsellors' Lunch
13 Jun13:30Sacristans' Lunch
13 Jun13:30STEPP Jabulani SMILE Partnership
13 Jun13:30STEPP Julukandoda SMILE Partnerships
13 Jun14:00Staff Professional Development
13 Jun14:00Spiritual Servants' Cell Group
13 Jun15:00Worship Band Practice
13 Jun15:00Hockey League Matches (Depart 14:15) TBC
13 Jun15:00Hockey v St Marys Kloof TBC
13 Jun17:00Squash - Midlands League TBC
13 Jun18:00Vocal Ensemble
14 Jun10:00STEPP Youth Day Fête
14 Jun10:30Staff Meeting
14 Jun14:00Staff vs Matrics (Hockey & Netball)
14 Jun14:00Junior Marimbas
14 Jun14:00Grade 12 AP English
14 Jun14:00Grade 11 AP Maths
14 Jun14:00Enviro Club Meeting
14 Jun15:00Hockey - Junior Interhouse (U14 & U15)
14 Jun17:30Enrichment Discussions
14 Jun17:30Senior Marimbas
15 Jun07:00RED SATURDAY
15 Jun11:00Hilton/MHS at MHS
15 JunHockey - U18 Nationals
15 Jun08:00Soccer - Round 1 School Trials (U16 & Open)
15 Jun08:00Basketball - Round 1 School Trials (U14 & U15)
15 Jun08:00Hockey League Matches (Depart 07:00) TBC
15 Jun09:00Soccer - Round 1 School Trials (U14 & U15)
15 Jun09:00Basketball - Round 1 School Trials (U16 & Open)
16 Jun07:00YOUTH DAY / FATHERS' DAY
16 Jun08:00Catholic Mass
16 Jun18:00Evening Prayer
17 Jun07:00WEEK 1
17 Jun13:30Frances Baines Grade 10 - Counsellors' Lunch
17 Jun13:30SCA Lunch
17 Jun14:00Grade 9 Great Adventure Prep
17 Jun14:00Grade 11 AP English
17 Jun14:00Grade 12 AP Maths
17 Jun14:00Music Supplementary Theory
17 Jun14:00Subject Support
17 Jun14:00Grade 10 Chanel Programme
17 Jun15:00Netball - Junior Interhouse (U14 & U15)
17 Jun15:00Squash - League Fixtures (Depart at 14:45) TBC
17 Jun17:30Public Speaking Formal Dinner
17 Jun18:00Symphonic Band
18 Jun10:30Media Centre Monitors' Meeting
18 Jun13:30Grade 12 Accounting Tour to Joburg
18 Jun13:30Mollie Stone Grade 10 - Counsellors' Lunch
18 Jun13:30STEPP Leaders' Meeting
18 Jun13:30Worship Band Lunch
18 Jun14:00Grade 10 AP Maths
18 Jun14:00Grade 11 AP Maths
18 Jun14:00Music Supplementary Theory
18 Jun14:00Subject Support
18 Jun14:00Catering Meeting
18 Jun15:00Hockey - Senior Interhouse (U16 & U19)
18 Jun18:00Chapel Choir
18 Jun18:00Interhouse Music Sound Check
19 Jun07:30Class Tutor Time- Current Affairs Test 4
19 Jun13:30Macrorie Grade 11 - Counsellors' Lunch
19 Jun14:00Devos
19 Jun14:00Coding Club
19 Jun14:00Pupil Progress Review Meeting
19 Jun15:00Netball - Senior Interhouse (U16 & U19)
19 Jun18:30Interhouse Music (Compulsory for all girls)
20 Jun10:30Enviro Reps' Meeting
20 Jun13:30Marianne Browne Grade 11 - Counsellors' Lunch
20 Jun13:30Sacristans' Lunch
20 Jun14:00Final Assembly
20 Jun15:00Worship Band Practice
20 Jun17:00Squash - Midlands League TBC
20 Jun18:00Vocal Ensemble
20 Jun18:30Interhouse Music Adjudication (Booking Essential)
21 Jun07:00FRANCES BAINES COLLEGE DUTY ENDS
21 Jun06:30Bus Departs JHB - Zoo Lake
21 Jun07:30Grade 11 Parent/Teacher Meeting
21 Jun08:00Bus Departs DBN - Pavilion
21 Jun07:00END OF TERM 2
Back to Top