St Annes

Calendar & Dates

Date Time Title
02 OctTERM 4 BEGINS
02 OctWEEK 2
02 Oct13:00Bus Departs JHB - Zoo Lake
02 Oct18:00Bus Departs DBN - Pavilion
02 Oct19:00All Resident Boarders Return (Dress: Blue Dresses and Blazers)
03 Oct07:15Full School Eucharist (Compulsory for all girls and full time staff)
03 Oct08:45Revised Academic Timetable Lessons 1 - 3
03 Oct13:45Sports Photos
03 Oct14:00Devos
03 Oct14:00Subject Support
03 Oct14:00Coding Club
03 Oct15:00Term 4 - Sport Practices Begin
03 Oct18:00Form 6 Supper at the College Head’s Home
04 Oct08:00English External Oral Moderation
04 Oct10:30Enviro Reps' Meeting
04 Oct10:30Business Hub Meeting
04 Oct13:30Sacristans' Lunch
04 Oct13:30STEPP Julukandoda School SMILE Partnerships
04 Oct14:00Staff Professional Development
04 Oct14:00Spiritual Leaders' Cell Group Meeting
04 Oct14:00Subject Support
04 Oct14:30Indoor Hockey League TBC
04 Oct15:00Worship Band Practice
04 Oct18:00Vocal Ensemble
05 OctMOLLIE STONE COLLEGE DUTY ENDS
05 Oct10:30Staff Meeting
05 Oct13:00French Final Oral Moderation
05 Oct14:00AP Maths & English
05 Oct14:00Environment Meeting
05 Oct14:00Junior Marimbas
05 Oct14:00Subject Support
05 Oct14:00College Forum
05 Oct18:00Sports Dinner
06 OctRED SATURDAY
06 Oct07:30Interhouse Canoeing
06 Oct08:00Indoor Hockey League Matches TBC
07 Oct08:00Catholic Mass
07 Oct18:00Evening Prayer
08 OctWEEK 1
08 OctUSHERWOOD COLLEGE DUTY BEGINS
08 Oct13:30SCA Committee Lunch
08 Oct13:30Macrorie Form 4 - Counsellor's lunch
08 Oct13:30STEPP Lions River SMILE & Sport Partnership
08 Oct13:30STEPP Umgeni Partnership
08 Oct14:00AP Maths & English
08 Oct14:00Subject Support
08 Oct14:00Supplementary Music Theory Lessons
08 Oct14:00Form 4 Chanel Programme
08 Oct15:15Heads of Houses Handover Tea 2018/2019
08 Oct18:00Symphonic Band
08 Oct18:30Unity
09 OctBIRTHDAY TEA
09 Oct07:45Special Assembly – Form 6 Handover to Form 5 (Scarves & Pins)
09 Oct10:30STEPP Portfolio Heads' Meeting
09 Oct10:30Media Centre Monitors' Meeting
09 Oct10:30Heads of Houses Meeting 2019
09 Oct12:30DELF A1
09 Oct13:30Worship Band Lunch
09 Oct13:30STEPP Leaders' Meeting
09 Oct13:30Marianne Browne Form 4 - Counsellor's Lunch
09 Oct14:00Leavers' Service Rehearsal
09 Oct14:00AP Maths & English
09 Oct14:00Subject Support
09 Oct18:00Choir
09 Oct19:00Midi Forms 2 & 6
10 Oct07:15Form Time
10 Oct10:30Andrews, Frances Baines & Usherwood Form 5 Leadership Meeting
10 Oct12:30DELF A2
10 Oct13:30Andrews Form 4 - Counsellor's Lunch
10 Oct14:00Devos
10 Oct14:00Subject Support
10 Oct14:00Coding Club
10 Oct14:00Form 6 Red Frogs Party Safe Seminar
10 Oct14:00Form Heads' Meeting
10 Oct14:00STEPP Training for New Leaders
10 Oct15:00Midlands Water Polo League Matches vs St John’s College
10 Oct18:00House Parties
11 OctForm 6 Fun Day
11 Oct10:20Cake Sale for Save the Rhino [Mrs Forrest]
11 Oct10:30Enviro Reps' Meeting
11 Oct10:30Business Hub Meeting
11 Oct12:30DELF B1
11 Oct13:30Sacristans' Lunch
11 Oct13:30Usherwood Form 4 - Counsellor's Lunch
11 Oct14:00Spiritual Leaders' Cell Group Meeting
11 Oct14:00Subject Support
11 Oct13:30STEPP Julukandoda School SMILE Partnerships
11 Oct14:00Prize Giving Rehearsal
11 Oct14:30Indoor Hockey League TBC
11 Oct15:00Worship Band Practice
11 Oct16:00Matric Drama Showcase
11 Oct18:00Vocal Ensemble
11 Oct18:00Matric Art Exhibition Opening
11 Oct18:30Form 6 Leavers' Dinner (Form 6 and staff to attend. Dress: Suits)
12 Oct06:50Leavers’ Service - Choir, Vocal Ensemble and Instrumentalists warm up
12 Oct08:00Form 6 Leavers’ Service
12 Oct09:00Choir & Orchestra Rehearsal
12 Oct10:00Prize Giving Ceremony
12 Oct12:00Girls may depart for free weekend
12 Oct13:00Top Schools Water Polo Tournaments
12 Oct15:00Senior Indoor Hockey Tournament
13 OctNO SATURDAY SCHOOL
15 OctWEEK 2
15 OctUSHERWOOD RESUMES COLLEGE DUTY
15 Oct13:30SCA Committee Lunch
15 Oct13:30Mollie Stone Form 4 - Counsellor's Lunch
15 Oct13:30STEPP Umgeni Partnership
15 Oct14:00AP Maths & English
15 Oct14:00Subject Support
15 Oct14:00Supplementary Music Theory Lessons
15 Oct14:00Form 4 Chanel Programme
15 Oct14:00Matric Drama Showcase Technical Rehearsal
15 Oct18:00Symphonic Band
16 Oct10:30STEPP Portfolio Heads' Meeting
16 Oct10:30Media Centre Monitors' Meeting
16 Oct13:30Worship Band Lunch
16 Oct13:30STEPP Leaders' Meeting
16 Oct14:00Catering Meeting
16 Oct14:00AP Maths & English
16 Oct14:00Subject Support
16 Oct15:00Water Polo League Matches vs TWC
16 Oct16:00Final Deadline for all Matric IEB Prac Exams & Visual Journals
16 Oct18:00Choir
17 Oct07:15Form Time
17 Oct14:00Devos
17 Oct14:00Subject Support
17 Oct14:00Coding Club
17 Oct14:00NSC AP English
17 Oct15:00Midlands Water Polo League Matches vs Treverton
18 Oct04:00U14 Water Polo Tournament at Roedean
18 Oct10:00Heads of Anglican Schools’ Conference
18 Oct10:30Enviro Reps' Meeting
18 Oct10:30Business Hub Meeting
18 Oct13:30Sacristans' Lunch
18 Oct13:30STEPP Julukandoda School SMILE Partnerships
18 Oct14:00Staff Professional Development
18 Oct14:00Spiritual Leaders' Cell Group Meeting
18 Oct14:00Subject Support
18 Oct14:00NSC Final Music Portfolio Moderation
18 Oct14:30Indoor Hockey Matches TBC
18 Oct15:00Worship Band Practice
18 Oct18:00Vocal Ensemble
19 Oct07:05Head Girl and Deputy Head Girl Assembly
19 Oct08:00Consumer Studies’ Midlands Tour Grade 11
19 Oct08:00ISASA/SAHISA Conference
19 Oct08:00NSC AP Maths (PI)
19 Oct09:45Vocal Ensemble to UBI
19 Oct10:30Staff Meeting
19 Oct11:30NSC AP Maths (PII)
19 Oct14:00AP Maths & English
19 Oct14:00Environment Meeting
19 Oct14:00Junior Marimbas
19 Oct14:00Subject Support
19 Oct14:00U15 Water Polo Day/Night Tournament at TWC
19 Oct18:00Da Capo Recital Evening
19 Oct18:00Senior Marimbas
20 OctRED SATURDAY
20 OctUnity Leadership Training Day
20 Oct08:30APF French Teachers' Meeting
21 Oct08:00Catholic Mass
21 Oct18:00Evening Eucharist
22 OctWEEK 1
22 OctUSHERWOOD COLLEGE DUTY ENDS
22 Oct09:00NSC French (PI)
22 Oct13:00Campus Development Meeting
22 Oct13:30SCA Committee Lunch
22 Oct13:30STEPP Umgeni Partnership
22 Oct13:30STEPP Lions River SMILE & Sport Partnership
22 Oct14:00AP Maths & English
22 Oct14:00Subject Support
22 Oct14:00Supplementary Music Theory Lessons
22 Oct14:00Water Polo Matches vs Curro
22 Oct14:00Blood Bank
22 Oct18:00Symphonic Band
23 OctANDREWS COLLEGE DUTY BEGINS
23 Oct09:00NSC Drama
23 Oct10:30STEPP Portfolio Heads' Meeting
23 Oct10:30Media Centre Monitors' Meeting
23 Oct13:30Worship Band Lunch
23 Oct13:30STEPP Leaders' Meeting
23 Oct14:00AP Maths & English
23 Oct14:00Subject Support
23 Oct14:00NSC French (PII)
23 Oct18:00Choir
24 Oct18:30Spelling B & Lastminute.com Concert
24 Oct07:15Form Time
24 Oct07:30Form 4 Life Science Ecology Trip to Beachwood Mangroves
24 Oct09:00NSC Music (PI)
24 Oct13:00Old Girls' Guild Committee Meeting
24 Oct14:00Devos
24 Oct14:00Subject Support
24 Oct14:00Employment Equity Meeting
24 Oct14:00Coding Club
24 Oct14:00NSC Music (PII)
24 Oct15:30Water Polo Matches vs Maris Stella
25 Oct06:30Bus Departs to JHB - Zoo Lake
25 Oct08:00Bus Departs to DBN - Pavilion
25 Oct09:00NSC History (PI)
25 OctHALF TERM BEGINS
26 OctHALF TERM
27 OctHALF TERM
28 OctHALF TERM
28 Oct18:00Form 6 Boarders writing Life Science Return
29 OctWEEK 2
29 Oct09:00NSC Life Sciences (PI)
29 Oct13:00Bus Departs JHB - Zoolake
29 Oct18:00Bus Departs DBN - Pavilion
29 Oct20:00All Resident Boarders Return (Dress: Blue Dresses and Blazers)
29 OctHALF TERM ENDS
30 Oct09:00NSC English (PI)
30 Oct10:30STEPP Portfolio Heads' Meeting
30 Oct10:30Media Centre Monitors' Meeting
30 Oct10:30Heads of Houses' Meeting
30 Oct13:30Worship Band Lunch
30 Oct13:30STEPP Leaders' Meeting
30 Oct13:30Marianne Browne Form 2 - Counsellor's Lunch
30 Oct13:30STEPP Nogqaza SMILE Partnership
30 Oct14:00AP Maths & English
30 Oct14:00Subject Support
30 Oct18:00Choir
31 Oct07:15Form Time
31 Oct10:30Heads of Portfolios' Meeting
31 Oct13:30Andrews Form 2 - Counsellor's Lunch
31 Oct14:00Devos
31 Oct14:00Subject Support
31 Oct14:00Coding Club
31 Oct14:00Heads of Subjects' Meeting
31 Oct15:00Midlands Water Polo League Matches vs GHS
Back to Top