St Annes

Calendar & Dates

0102
03040506070809
10111213141516
17181920212223
24252627282930

September 2018

Date Time Title
01 SepBLUE SATURDAY
01 Sep11:00Form 3 Return from Great Adventure
01 Sep13:00Form 5 Returns from Spirit of Adventure
02 Sep08:00Catholic Mass
02 Sep09:00KZN/Midlands Water Polo Elite Training
02 Sep18:00Evening Prayer
03 SepWEEK 2
03 Sep12:00Macrorie Form 6 - Counsellor's Lunch
03 Sep13:30SCA Committee Lunch
03 Sep13:30STEPP/Umgeni Hospital Partnership
03 Sep13:30STEPP Lions River SMILE and Sport Partnership
03 Sep14:00AP Maths & English
03 Sep14:00Subject Support
03 Sep14:00Supplementary Music Theory Lessons
03 Sep14:00Form 3 Great Adventure prep
03 Sep14:00Form 4 Chanel Programme
03 Sep18:00Symphonic Band
03 Sep18:00St Anne's Contemporary Dance Company Rehearsal
04 Sep10:30STEPP Portfolio Heads' Meeting
04 Sep10:30Media Centre Monitors' Meeting
04 Sep13:30Worship Band Lunch
04 Sep13:30STEPP Leaders' Meeting
04 Sep13:30Marianne Browne Form 6 - Counsellor's Lunch
04 Sep13:30STEPP/Nogqaza Partnership
04 Sep14:00AP Maths & English
04 Sep14:00Subject Support
04 Sep15:00Tennis League vs GHS, SJS,GC
04 Sep18:00Choir
04 Sep18:30ExperiDance Contemporary Dance Company Performance
05 Sep07:15Form Time
05 Sep07:20Form 4 - Elevate Workshop - Ace your exams
05 Sep13:30Andrews Form 6 - Counsellor's Lunch
05 Sep14:00Devos
05 Sep14:00Subject Support
05 Sep14:00Coding Club
05 Sep14:00Heads of Subjects' Meeting
05 Sep14:30Water Polo Winter League
05 Sep15:00Basketball School League Matches
05 Sep17:30Midlands Squash League (7th)
05 Sep18:00Grade 9 supper theatre evening
05 Sep18:30ExperiDance Contemporary Dance Company Performance
06 Sep07:15Marianne Browne takes Chapel
06 Sep10:30Enviro Reps' Meeting
06 Sep13:30Sacristans' Lunch
06 Sep13:30Usherwood Form 6 -Counsellor's Lunch
06 Sep13:30STEPP Julukandoda School SMILE partnerships
06 Sep14:00Staff Professional Development
06 Sep14:00Spiritual Leaders' Cell Group Meeting
06 Sep14:00Subject Support
06 Sep14:00STEPP/Jabulani SMILE Partnership
06 Sep15:00Worship Band Practice
06 Sep15:00Soccer League Matches
06 Sep18:00Vocal Ensemble
06 Sep18:30ExperiDance Contemporary Dance Company Performance
07 SepDEADLINE FOR TERM 4 CALENDAR ENTRIES
07 Sep10:30Staff Meeting
07 Sep11:00Board Meeting
07 Sep12:00Women of the World Spring Lunch hosted by the Old Girls' Guild
07 Sep13:30Frances Baines Form 6 - Counsellor's Lunch
07 Sep14:00AP Maths & English
07 Sep14:00Environment Meeting
07 Sep14:00Junior Marimbas
07 Sep14:00Subject Support
07 Sep14:00College Forum
07 Sep14:00STEPP/Business Hub
07 Sep15:00Tennis - Interhouse Matches (SNR)
07 Sep15:00Squash - Interhouse Matches (JNR)
07 Sep18:00Senior Marimbas
07 Sep18:30Chanel Dancing
08 SepRED SATURDAY
08 Sep08:00Water Polo Winter League
08 Sep08:00Midlands Water Polo Trials - All Age Groups
08 Sep09:00Tennis - Interhouse Matches (JNR)
08 Sep09:00Squash - Interhouse Matches (SNR)
08 Sep19:30STEPP Social
09 Sep08:00Catholic Mass
09 Sep09:00KZN/Midlands Water Polo Elite Training
09 Sep18:00Evening Eucharist
10 SepWEEK 1
10 SepMARIANNE BROWNE COLLEGE DUTY ENDS
10 Sep13:30SCA Committee Lunch
10 Sep13:30Mollie Stone Form 6 - Counsellor's Lunch
10 Sep13:30STEPP/Umgeni Hospital partnership
10 Sep13:30STEPP Lions River SMILE and Sport Partnership
10 Sep14:00AP Maths & English
10 Sep14:00Subject Support
10 Sep14:00Supplementary Music Theory Lessons
10 Sep14:00Form 3 Great Adventure prep
10 Sep14:00Form 4 Chanel Programme
10 Sep18:00Symphonic Band
10 Sep18:00St Anne's Contemporary Dance Company Rehearsal
11 SepMOLLIE STONE COLLEGE DUTY BEGINS
11 Sep10:30STEPP Portfolio Heads' Meeting
11 Sep10:30Media Centre Monitors' Meeting
11 Sep11:30Professional Development Committee Meeting
11 Sep13:30Worship Band Lunch
11 Sep13:30STEPP Leaders' Meeting
11 Sep13:30STEPP/Nogqaza Partnership
11 Sep14:00AP Maths & English
11 Sep14:00Subject Support
11 Sep14:00Soccer League Fixtures
11 Sep15:00Tennis League vs TWC
11 Sep18:00Choir
12 Sep13:30Macrorie Form 3 - Counsellor's Lunch
12 Sep14:00Devos
12 Sep14:00Catering Committee Meeting
12 Sep14:00Subject Support
12 Sep14:00Coding Club
12 Sep14:30Water Polo Winter League
12 Sep15:00Basketball School League Matches
12 Sep18:00Grade 10 "Speed Dating"
13 Sep07:15Andrews takes Chapel
13 Sep07:45English Matric Oral Conversations Internal Moderation
13 Sep10:30Enviro Reps' Meeting
13 Sep10:30Awards Committee Meeting
13 Sep11:30Calendar Committee Meeting
13 Sep13:30Sacristans' Lunch
13 Sep13:30Marianne Browne Form 3 - Counsellor's Lunch
13 Sep13:301st Basketball Tournament
13 Sep13:30STEPP Julukandoda School SMILE partnerships
13 Sep13:30Soccer - 1st Team Tournament (Departure)
13 Sep14:00Staff Professional Development
13 Sep14:00Spiritual Leaders' Cell Group Meeting
13 Sep14:00Subject Support
13 Sep14:00STEPP/Jabulani SMILE Partnership
13 Sep15:00Worship Band Practice
13 Sep15:00Soccer League Matches
13 Sep15:00Junior Basketball Interhouse
13 Sep18:00Vocal Ensemble
14 SepIEB Matric Clusters
14 Sep08:00Drama Hilton Arts Festival (Form 5)
14 Sep10:30Staff Meeting
14 Sep13:30Andrews Form 3 - Counsellor's Lunch
14 Sep14:00AP Maths & English
14 Sep14:00Environment Meeting
14 Sep14:00Junior Marimbas
14 Sep14:00Subject Support
14 Sep17:00Chanel Ball
14 Sep18:00Senior Marimbas
14 Sep06:00Soccer - 1st Team Tournament TBC
15 SepBLUE SATURDAY
15 Sep08:00KZN Water Polo Trials - All Age Groups
15 Sep08:00Water Polo Winter League
16 Sep08:00Catholic Mass
16 Sep09:00KZN/Midlands Water Polo Elite Training
16 Sep18:00Evening Prayer
17 Sep18:00St Anne's Contemporary Dance Company Rehearsal
17 Sep18:30Unity
17 SepWEEK 2
17 Sep13:30SCA Committee Lunch
17 Sep13:30Usherwood Form 3 - Counsellor's Lunch
17 Sep13:30STEPP Lions River SMILE and Sport Partnership
17 Sep13:30Possible Matric Drama Final prac
17 Sep14:00AP Maths & English
17 Sep14:00Subject Support
17 Sep14:00Supplementary Music Theory Lessons
17 Sep14:00Form 4 Chanel Programme
17 Sep18:00Symphonic Band
18 SepNSC 2018 Examinations Begin
18 Sep10:00NSC Life Sciences PIII
18 Sep10:30STEPP Portfolio Heads' Meeting
18 Sep10:30Media Centre Monitors' Meeting
18 Sep10:30Heads of Houses' Meeting
18 Sep13:30Worship Band Lunch
18 Sep13:30STEPP Leaders' Meeting
18 Sep13:30Frances Baines Form 3 - Counsellor's Lunch
18 Sep13:30STEPP/Nogqaza Partnership
18 Sep13:30Possible Matric Drama Final prac
18 Sep14:00AP Maths & English
18 Sep14:00Subject Support
18 Sep15:00Soccer - Interhouse Matches
18 Sep15:00Tennis League vs Howick, EPW,TWC,VHS
18 Sep18:00Choir
18 Sep18:00Music Department Supper Concert - Sound Check
18 Sep18:30Experidance
19 Sep07:15Form Time - Current Affairs Test 6
19 Sep13:30Mollie Stone Form 3 - Counsellor's Lunch
19 Sep13:30Drama Matric Final Prac exam (Forms 4 and 5 Drama girls to attend)
19 Sep14:00Devos
19 Sep14:00Subject Support
19 Sep14:00Coding Club
19 Sep14:00Staff Progress Review Meeting
19 Sep14:30Water Polo Winter League
19 Sep15:00Senior Basketball Interhouse
19 Sep17:30Midlands Squash League (7th)
19 Sep18:30Music Supper Concert
19 Sep18:30Experidance
20 Sep10:30Enviro Reps' Meeting
20 Sep13:30Sacristans' Lunch
20 Sep13:30STEPP Julukandoda School SMILE partnerships
20 Sep14:00Athletics - Sports Day
20 Sep17:00Girls may depart after Athletics Day (Form 3 to remain)
20 Sep18:00Vocal Ensemble
20 Sep18:30Grade 10 Soiree de Theatre
21 SepSunflower day - Wear topes for hope
21 Sep06:30Bus Departs to JHB - Zoo Lake
21 Sep07:30Form 3 Parents' Subject Choices Meeting
21 Sep08:00Bus Departs to DBN - Pavilion
21 SepEND OF TERM 3
21 Sep12:00St Anne's Water Polo and Tennis Tournament
21 Sep14:00Hilton/St Anne's Tennis Tournament
Back to Top